آموزش Dot NET Core قسمت اول

NET Core. چیست؟

برای اغلب توسعه دهنده‌های دات نت (برنامه‌های وب و دسکتاپ) تنها یک دات نت فریم ورک شناخته شده وجود دارد که تنها بر روی ویندوز قابل اجرا است. . این فریم ورک بزرگ، از اجزایی تشکیل شده‌است که در تصویر ذیل قابل مشاهده‌اند:

مهم‌ترین قسمت‌های این فریم ورک شامل مواردی مانند CLR یا همان Common Language Runtime که کار تبدیل کدهای IL را به کدهای ماشین انجام می‌دهد، BCL یا همان Base Class Library که کلاس‌های پایه‌ای را جهت کار با  IO، Text و غیره، فراهم می‌کنند، هستند. به علاوه کتابخانه‌هایی مانند Windows Forms، WPF و ASP.NET که برفراز BCL و CLR کار می‌کنند.

هرچند تعدادی از توسعه دهنده‌های دات نت تنها با Full framework کار می‌کنند، اما در طی سال‌های اخیر انشعابات بسیار دیگری از آن به وجود آمده‌اند؛ مانند دات نت‌های ویژه‌ی ویندوزهای 8 و Universal Windows Platform، دات نت مخصوص ویندوز فون 8 و ویندوز فون مبتنی بر پلتفرم سیلورلایت، به علاوه دات نت پلتفرم زامارین برای توسعه‌ی برنامه‌های iOS و Android نیز هم اکنون وجود دارند (البته در اینجا Mono، دات نت میکرو و غیره را هم باید ذکر کرد). این فریم ورک‌ها و انشعابات، به همراه پیاده سازی یک سری موارد مشترک و مواردی کاملا اختصاصی هستند که به سایر پلتفرم‌های دیگر قابل انتقال نیستند.

با زیاد شدن انشعابات دات نت بزرگ، نوشتن کدی که قابل اجرای بر روی تمام پلتفرم‌های یاد شده باشد، مشکل شد. اینجا بود که مفهومی را به نام PCL یا Portable class libraries معرفی کردند.

برای رفع این مشکلات در پایان سال 2014، یک «دات نت فریم ورک جدید» به نام NET Core. معرفی شد که سورس باز است و همچنین چندسکویی (از ویندوز، لینوکس و OSX پشتیبانی می‌کند).

ASP.NET Core چیست؟

ASP .NET Core نسخه بازنویسی شده کامل ASP .NET می باشد که به صورت کاملا ماژولار پیاده سازی شده است. ASP .NET Core به طور قطع ار WebForms پشتیبانی نمی کند.

در ASP .NET Core مدل برنامه نویسی ASP .NET MVC و Web API به صورت یکپارچه ارائه شده اند، به این صورت که نیاز نیست برای پیاده سازی ASP .NET Web API از فضای نام ApiController استفاده شود تنها استفاده از فضای نام Controller کفایت می کند و دیگر به صورت مجزا ارائه نخواهند شد.

 

مراحل نصب ASP .NET Core

برای نصب ASP .NET Core می توانید به این صفحه رسمی Dot NET Core مراجعه کرده و براساس سیستم عامل مورد استفاده خودDot NET Core Runtime  .NET Core SDK  و ASP .NET Corer Windows Hosting Bundle را دانلود و نصب کنید.

برای مشاهده تمام نسخه های Dot NET Core می توانید از این صفحه تمام نسخه های را مشاهده و براساس نیاز خود نسخه مورد نظر را دانلود و نصب کنید.

نکته: به یاد داشته باشید برای استفاده از نسخه های Dot NET Core 3.0 به بعد باید حتما از ویژوال استودیو 2019 نسخه 16.3.6 به بعد استفاده کنید یا می توانید از ویژوال استودیو کد استفاده کنید.

در ویژوال استودیو کد هیچ محدودیتی برای استفاده از نسخه های مختلف Dot NET Core وجود ندارد.

 

بررسی نسخه نصب شده

بعد از نصب Dot NET Core برای مشاهده ورژن نصب شده کافی است Command Prompt را باز کرده و دستور زیر را وارد کنید.

C:\Users\Developer>dotnet –version

3.0.100

شماره وارد شده، نگارشی است که بر روی سیستم شما نصب شده است.

یک دیدگاه بگذارید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


*