برنامه نویس بدون مرز کیست؟ (چیست؟)

منظور تیم ما از عنوان برنامه نویسان بدون مرز تنها مرز فیزیکی نیست، مرز فیزیکی در قاموس برنامه نویسان و توسعه دهندگان نرم‌افزار جایی ندارد، زیرا این گروه از انسانها ذاتاً هیچ مرزی فیزیکی در دایرة المعارف آنها تعریف نشده است و آنها در هر زمان و مکانی به حیات خود ادامه می دهند و فعالیت های خود را انجام می دهند.

بنابراین منظور ما از برنامه نویسان بدون مرز آن دسته از برنامه نویسان و توسعه دهندگان نرم‌افزار است که به تناسب موقعیت و باکمترین زمان و هزینه تیم خود را به شکلی چیدمان می کنند که هر پروژه‌ای را بتوانند به سرانجام برسانند. البته به زبان دیگر حزب باد هستند یا به بیان دیگر هیچ تعصبی برروی تکنولوژی و زبان مورد استفاده ندارند بلکه این نکته را می دانند که برای انجام هر پروژه ای می بایست از ابزار مناسب آن استفاده کنند.

با مطالعه جملات بالا شاید این نکته به ذهن برخی برنامه نویسان که بدون مرز نیستند برسد که: “تمام برنامه نویسان و توسعه دهندگان نرم‌افزار می بایست در کار خود تخصص داشته باشد و از شاخه به شاخه نشود.” این مطلب که هر فردی می بایست در گرایش خود متخصص باشد و اقیانوسی با عمق یک سانتیمتر نباشد صحیح است ولی در مورد زبان‌های برنامه نویسی و تکنولوژی‌های توسعه نرم‌افزار این موضوع صادق نیست. “چرا؟” به این دلیل که برنامه نویسی به تنهایی یک گرایش تخصصی محسوب می شود و نمیتوان بر اساس نوع زبان برنامه نویسی به چند گرایش تقسیم کرد. البته می توان برنامه نویسان و توسعه دهندگان نرم افزار را به چند دسته برنامه نویسان و توسعه دهندگان نرم افزا وب، اندروید، سرور و سیستمی و … تقسیم کرد ولی همینطور که می بینید برای هرکدام از این دسته های چند زبان وجود ندارد، پس تسلط بر یک زبان برنامه نویسی هیچ مزیت رقابتی محسوب نمی شود. پس بجای اینکه تمامی انرژی خود را خرج یک زبان برنامه نویسی کنید که آن زبان هم در فواصل کمتر از دو سال پیشرفت و تغییرات بسیاری می کنند به شکلی که در برخی مواقع می بایست یک زبان را از ابتدا و بدون درنظر گرفتن دانش قبلی آموزش ببینید، وقت باارزش خود را در زمینه فراگیری تکنولوژی های مختلف هزینه کنید، تکنولوژی‌هایی به بین تمامی زبان ها کاملا مشترک هستند. برای مثال فردی که میتواند Web API طراحی کند، می بایست در ابتدا تمامی نکات مربوط به دریاف و ارسال داده، فرمت داده، رمزنگاری و … را مطالعه کند و در مزحله بعدی از یک زبان برنامه نویسی برای پیاده سازی استفاده کند که نوع زبان مهم نیست بلکه زبان برنامه نویسی که انتخاب می کنیم می بایست قابلیت پیاده سازی موارد مورد انتظار ما را داشته باشد که تمامی زبان‌های مطرح در دنیا این قابلیت را دارند.

پس ذهن خود را آزاد کنید و بدون مرز فکر و طرح ریزی کنید. این نکته باعث می شود همیشه بتوانید به حیات خود در دنیای برنامه نویسی ادامه دهید.

یا به سرعت پیشرفت کن، یا به آرامی نابود شو.

نکته بعد اینکه این سایت تنها به تکنولوژی‌ها و زبان‌های توسعه نرم افزار نخواهد پرداخت و در این زمینه نیز بدون مرز پیش میرویم.

لطفا ما را از نظرات خود محروم نکنید.

یک دیدگاه بگذارید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


*